A Pécsi Balett bemutatója
Bemutató: 2007. november 23., Pécsi Nemzeti Színház
Két felvonásban a Pécsi Balett ifjú táncművészeinek előadásában.
Spartacus legendás alakja kel életre és szól a ma emberéhez a Pécsi Balett új nagyszínpadi bemutatóján. A Pécsi Balett mai arculatához tökéletesen illeszkedő ősbemutató előadás új koncepcióval, a koreográfiához készült zenei kompozícióval, különleges jelmezekkel és díszlettel várja a közönséget.
Rendező-koreográfus: Vincze Balázs táncművész, a Pécsi Balett igazgatója.
KÜZDELEM, LÁZADÁS, ERŐSZAK, SZENVEDÉLY, SZERELEM fülbemászó dallamokkal.
Spartacus 2076
"A gonosz diadalához csak annyi kell, hogy a jók tétlenek maradjanak." /Edmond Burke/
Spartacus legendás alakja kel életre és szól a ma emberéhez a Pécsi Balett új nagyszínpadi bemutatóján. A balett történet nagy-múltú előadásaihoz és a világtörténelem egyik legnagyobb rabszolgafelkeléséhez azonban csupán a főszereplő személyében kapcsolódik a Pécsi Balett új irányvonalát maximálisan követő előadás. Nem Hacsaturján zenéjére készült a koreográfia. Vincze Balázs, a Spartacus 2076 rendező-koreográfusa Riederauer Richárdot kérte fel mai, modern, a koreográfusi koncepcióhoz tökéletesen illeszkedő új kompozíció megírására.
A Spartacus 2076-ban nem a lázadás és a háború dominál. A koreográfia Spartacus emberfeletti küzdelméről és vágyairól szól. Elítélem az erőszakot, azt, ami ma az utcán történik. Ennél magasabb gondolati síkon kíván a ma emberéhez szólni az én Spartacusom. Spartacus hihetetlenül karizmatikus, erős egyéniségével képes volt több ezer emberre hatni. Hitt az élet megváltoztatásának lehetőségében, a szabadságban, abban, hogy jó ügyért harcol. Hitt magában és társaiban, a szerelemben. Nem gyilkolni akart, hanem a világot szerette volna megváltoztatni. Azt szeretném, hogy vágyainak tisztaságát és elementáris erejét látva nézőink is higgyenek abban, hogy lehet más, lehet jobb az életünk, csak rajtunk múlik, mit teszünk meg érte. A jóért harcolni mindig sokkal nagyobb küzdelem, hosszú távon gondolkodni nehezebb, de megtérül.
Hogy miért 2076? Mindenképpen szerettem volna kiemelni Spartacus figuráját a múltból, ezzel is hangsúlyozva azt, hogy nem a klasszikus történetet kívánom bemutatni. Ugyanakkor a mába sem akartam helyezni, elkerülendő a felszínes aktualizálást. A távoli, de a mai fiatalság számára már nem teljesen elképzelhetetlen 2076-os jövő apokaliptikus látomásában a rossz jelenléte sokkal fenyegetőbb lehet a ma nézőjének, így Spartacus küzdelme még erőteljesebbé válhat. Ha Spartacus szelleme csak egy apró szikrát gyújt a szívünkben, akkor már volt értelme, akkor van remény, hogy a látomás nem válik valósággá.
A Pécsi Balett mindig híres volt az újításairól, folyamatosan próbálkozik új megoldásokkal, ezek között van olyan, amelyik nem honosodik meg a tánc világában, olyan is, amelyik öt-tíz év múlva válik elfogadottá és híressé. A Spartacus 2076 futurisztikus világával, határozott arculatával én is ezt a hagyományt kívánom folytatni.
Libretto: Böhm György Jászai-díjas
Jelmez- és díszlettervező: Túri Erzsébet
Zeneszerző: Riederauer Richárd
Asszisztens: Czebe Tünde Harangozó-díjas
Koreográfus-Rendező: Vincze Balázs
Spartacus: Bánki Zsolt m.v. / Kristóf Dávid
Flavia: Lázár Eszter
Crassus: Lencsés Károly Harangozó-díjas / Lovas Pál Érdemes Művész
Marcus, Crassus hadvezére: Dóri István
Valamint: Bakos Anett, Balássy Szilvia, Dér Dalida, Czebe Tünde, Kócsy Mónika, Ujvári Katalin, Vincze Brigitta, Harka Máté, Koncz Péter, Kristóf Dávid, Molnár Zsolt, Oláh István, Valkai Csaba Csanád, Verdes Norbert
Valamint a Pécsi Művészeti Szakközépiskola növendékei
Forrás: www.tancelet.hu